Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1533
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1533 is a 15" industrial touch panel PC featuring an Intel Atom® x7-E3950 processor. It has a fanless design, resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, suitable for rugged environments. It supports wide voltage input and operates in temperatures from -20°C to 50°C.
Key Features
- Intel Atom® x7-E3950 Processor
- One 204-pin DDR3L SODIMM socket, support up to 8GB DDR3L 1600MTs SDRAM
- Dual Intel Gigabit LAN
- Wide voltage +9V ~ +36V input, ErP power
- 4 USB3.0, 2 COM, 2LAN
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- 5-wire resistive touch
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® x7-E3950 Processor, 2M Cache, up to 1.6 GHz, (Option for Intel Atom® x5-E3940 Processor, 2M Cache,1.6GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L SODIMM Socket, Supports Up to 8GB DDR3L 1600Mhz SDRAM (Non-ECC) |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| SBC | ARC-APL |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 15", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1204 x 768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 500 cd/m2 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | Onboard USB touch (PenMount) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5” Drive Bay(7mm HDD Restricted) |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3.0 (2 x Double deck) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| SATA | 1 x SATA III |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Certifications
| Certification Information | CE/FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I210IT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | DC +9V ~ +36V, wide voltage single power input |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (Default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 Compliant |
| Power Mode | AT/ATX |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter |
Software Support
| OS Information | Linux, Windows 10 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | x7-E3950: -20°C ~ 50°C, x5-E3940: -20°C ~ 60°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 350 x 274 x 51mm |
| Weight | 3.7Kgs |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Black die casting |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1533-395-A2R, 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, Intel® Atom Processor E3950 4-Core 1.6GHz CPU/4G DDR3L/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapter, ARC-1533-WMB-A2R, 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design/Back panel mount, Intel® Atom Processor E3950 4-Core 1.6GHz CPU/4G DDR3L/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapte, ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant