Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1538-B
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1538-B is a 15" rugged industrial touch panel PC featuring 11th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 processors. It offers a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, and dual Gigabit LAN. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, providing durability in harsh environments. It includes multiple USB and COM ports, HDMI support, and flexible mounting options.
Key Features
- Onboard 11th Gen. Intel®Core™ i7/i5/i3 BGA Processor
- Full Flat Front Panel with Projected Capacitive Touch Supports Multi Touch
- One 260-pin SODIMM sockets supports up to 32GB DDR4 3200 SDRAM
- 4 x USB3.2, 2 x COM
- Dual Intel Gigabit LAN
- 2 x M.2 Slots (Key-B 2242/3042/3052, Key-E 2230
- Support Wi-Fi / BT / 4G / 5G (by option)
- Wide Voltage +12V ~ +24V Input, ErP Power
- Available Expansion for Audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN Bus
- IP65 Compliant Front Panel, IP41 Rear Box
- With Panel Mount kits included
- TPM 2.0 Function (Optional)
- Fanless Operation from -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F)
Technical Specifications
System Information
| Processor | 11th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 BGA Processor, Intel® Core™ i7- 1185G7E (15W, 12M Cache, up to 2.80 GHz), ST, Intel® Core™ i5- 1145G7E (15W, 8M Cache, up to 2.60 GHz), ST, Intel® Core™ i3- 1115G4E (15W, 6M Cache, up to 3.00 GHz), ST |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 3200MHz SO-DIMM up to 32 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AABYX support TPM 2.0 (by option) |
| SBC | ARC-TGL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 7 x Knockouts for antenna mounting, *5 from rear cover + 2 from IET bracket |
Panel
| LCD Size | 15.0" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024x768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 300 cd/m² |
| Contrast ratio | 2000 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective Capacitive Multi-Touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
| Touch Controller | USB touch (ILITEK ILI2511, COF) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 with SIM card slot, Support SATA3 / PCIe & USB for LTE(4/5G) / NVMe(BOM option for PCIex 2), 1 x M.2 Key-E 2230, Support PCIe/USB/CNVi Wi-Fi/BT module, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| SATA | 1 x SATA III |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Tiger Lake UP3 SoC integrated Graphics, Supports optional dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. resolution 4096x2160 @ 24Hz (Optional by IET module) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S(co-layout 897) |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Certifications
| Certification Information | CE/FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet, 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY |
|---|---|
| Ethernet Interface | Intel® I219LM : 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible, Intel® I225LM: 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 72W Adapter (19V @ 3.78A Adapter) AC-DC Adapter |
Software Support
| OS Information | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 3.7Kgs |
| Vibration Test | With SSD/M.2 SSD : 3Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/M.2 : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Dimension | 350.51 x 274.51 x 56.5 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1538-57E-B1-1R, 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch(ALC888S), 11th Gen Intel Core i5-1145G7E 1.50 GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~24V input/19V Adapter, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-01R, 4 x USB 3.0 IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-AUDIO-01R, HDMI + 5.1 CH audio IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-MPCIE-02R, HDMI + MPCIE w/SIM IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-01R, 2 x Isolated RS-232 IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-02R, 3 x RS-232 IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-03R, 2 x RS-232 + USB IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-04R, 2 x RS-232 + LAN IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-GPIO-01R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-OBDII-01R, OBDII - CAN bus IET module for ARC-1535/38 (OBDII/EOBD for small vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R, OBDII - CAN bus IET module for ARC-1535/38 (J1939J1708 for large vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R, OBDII - CAN bus IET module for ARC-1535/38 (ISO15765-4 for special large vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant