Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1542
Series: ARC

The Avalue ARC-1542 is a 15" XGA fanless industrial touch panel PC powered by 13th Gen Intel Raptor Lake-PS Core 3/5/7 processors (LGA1700), with a high-contrast 500 cd/m² 4:3 display and durable 5-wire resistive touch for gloved or stylus operation. A single DDR5 4800MHz SO-DIMM supports up to 32GB, with onboard TPM 2.0 on the HID-2340 SBC. The 1024x768 panel (2500:1 contrast) suits classic machine-mount HMI. Connectivity includes dual 2.5GbE (Intel I225LM + I226LM), USB 3.2, RS-232/422/485, an M.2 Key-B for 4G/5G or capture cards, M.2 Key-E for Wi-Fi, an M.2 Key-M NVMe slot, and an 80-pin IET expansion interface. A wide +12~24V input and CE/FCC/VCCI certification make it well suited to harsh-environment industrial control on Windows or Linux.
Key Features
- 15" XGA (1024x768) 500-nit, 2500:1 contrast, 5-wire resistive touch, fanless
- 13th Gen Intel Raptor Lake-PS Core 3/5/7 (LGA1700, HID-2340 SBC)
- 1 x DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 32GB
- Onboard TPM 2.0 (NuvoTon NPCT754)
- Dual 2.5GbE: Intel I225LM + Intel I226LM
- M.2 Key-B (4G/5G/capture) + Key-E (Wi-Fi) + Key-M NVMe + 80-pin IET
- USB 3.2; RS-232/422/485; 2 x 2W speakers
- Wide +12V ~ +24V input
- CE / FCC Class A / VCCI; Windows / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® 13th Gen Raptor Lake-PS Core™ 3/5/7 Processor, (LGA1700 Socket Type), Intel® Core™ 3 processor 100UL (10M Cache, up to 4.50 GHz), Intel® Core™ 5 processor 120UL (12M Cache, up to 4.60 GHz), Intel® Core™ 7 processor 160UL (12M Cache, up to 5.20 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin SODIMM socket max. up to 32GB DDR5 4800MHz |
| I/O Chipset | EC ITE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AABYX support TPM 2.0 |
| SBC | HID-2340 SBC |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| Other | 7 x Knockouts for antenna mounting, *5 from rear cover + 2 from IET bracket |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B 3042/3052/2280 (PCIe, USB3, SATA) for, 4G/5G/Capture Card, 1 x M.2 Key E 2230 (PCIex1, USB2.0) for WIFI, 1 x M.2 Key M 2280 (PCI-e x4) slot for storage, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x M.2 Key M 2280 (PCI-e x4) slot for storage) |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Raptor Lake-PS integrated graphics |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. Resolution 4096x2160 @ 24Hz (optional by IET module) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet, 1 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | Intel® I225LM: 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible, Intel® I226LM: 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE / FCC Class A / VCCI |
|---|
Panel
| LCD Size | 15", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m2 |
| Contrast ratio | 2500 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80% |
| Touch Controller | Onboard USB touch (PenMount) |
External I/O
| USB Port | 3 x USB3.2, 1 x USB2.0, 1 x USB Type C |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 |
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 350.51 x 274.51 x 54.5mm |
| Weight | 3.7 Kg |
| Vibration Test | With SSD/M.2 SSD : 2Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/M.2 : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65, Back cover IP41(except I/O) |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Black die casting |
Component
| Adapter | Input: 100-240V~,2.0A, 50-60Hz, Output: 120W adapter (AC/DC adapter 24V/5A 120W, Screw Type) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1542-100-A1R | 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, Resistive Touch(ALC888S), 13th Gen Core™ 3 processor 100UL (10M Cache, up to 4.50 GHz)/2GLAN/1COM/4USB/TypeC/SPK/12~24V input/12V Adapter, ARC-1542-120-A1R | 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, Resistive Touch(ALC888S), 13th Gen Core™ 5 processor 120UL (12M Cache, up to 4.60 GHz)/2GLAN/1COM/4USB/TypeC/SPK/12~24V input/12V Adapter, ARC-1542-160-A1R | 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, Resistive Touch(ALC888S), 13th Gen Core™ 7 processor 160UL (12M Cache, up to 5.20 GHz)/2GLAN/1COM/4USB/TypeC/SPK/12~24V input/12V Adapter, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-01R | 4 x USB 3.0 IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-AUDIO-01R | HDMI + 5.1 CH audio IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-MPCIE-02R | HDMI + MPCIE w/SIM IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-01R | 2 x Isolated RS-232 IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-02R | 3 x RS-232 IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-03R | 2 x RS-232 + USB IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-04R | 2 x RS-232 + LAN IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-GPIO-01R | 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus IET module for ARC-1535/38, ACC-ARC-OBDII-01R | OBDII - CAN bus IET module for ARC-1535/38 (OBDII/EOBD for small vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R | OBDII - CAN bus IET module for ARC-1535/38 (J1939J1708 for large vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R | OBDII - CAN bus IET module for ARC-1535/38 (ISO15765-4 for special large vehicle), E1702031833R | USA Power Cord, E1702031000R | EU Power Cord, E1702031834R | Japan Power Cord, E1702031830R | UK Power Cord, E1702031831R | Australia Power Cord |
|---|