Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1713
Series: ARC

The Avalue ARC-1713 is a 17" SXGA fanless industrial touch panel PC built on the Zhaoxin KX-6000G series quad-core processor (15W TDP), offering a domestically-sourced x86 platform for secure and localized deployments. Dual DDR4 3200MHz SO-DIMM sockets support up to 64GB, with optional TPM 2.0 / TCM and the EMX-KX60G SBC. The 17" 1280x1024 panel features 250-nit brightness and 10-point projected-capacitive multi-touch. Connectivity includes triple Realtek Gigabit Ethernet, four USB 3.2 Gen2, HDMI 2.0 and VGA, multiple RS-232/422/485 COM ports, an M.2 Key-B (WWAN+GNSS, Nano-SIM) and M.2 Key-E (Wi-Fi) plus dual M.2 Key-M NVMe storage. A wide +12~24V input and fanless design make it well suited to Chinese-OS (Kylin/UOS) and Windows/Linux industrial HMI applications.
Key Features
- 17" SXGA (1280x1024) PCAP 10-point multi-touch, fanless
- Zhaoxin KX-6000G series quad-core (15W, EMX-KX60G SBC)
- 2 x DDR4 3200MHz SO-DIMM, up to 64GB
- Optional TPM 2.0 / TCM (Nationz)
- Triple Realtek RTL8111K Gigabit Ethernet
- Dual M.2 Key-M NVMe + M.2 Key-B (WWAN+GNSS) + M.2 Key-E (Wi-Fi)
- 4 x USB 3.2 Gen2, HDMI 2.0 + VGA
- Wide +12V ~ +24V DC input
- Windows 10 / Linux (Kylin / UOS)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Zhaoxin KX-6000G series 4 core BGA Processor BGA CPU Only TDP15W |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM socket, supports up to 64GB Max |
| I/O Chipset | EC-ITE: IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltages monitoring |
| TPM | Onboard Nationz TCM Z32H330TC-SQN-2701 or Nationz TPM 2.0 or equivalent products(By optional) |
| SBC | EMX-KX60G |
| CPU Cooler (Type) | Fanless |
| Other | AUX-089 (SIM card expansion card) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B 3042/3052 with 1 x PCI-e x1, USB2.0, USB 3.2 Gen1with 1 x Nano SIM card slot/co-lay FPC connector (10Pin,P=0.5mm) support WWAN+GNSS, 1 x M.2 Key E 2230 support Wi-Fi module (1 x PCI-e x1 & USB 2.0 Signal), 2 x M.2 Key M 2280 (PCI-e x4) slot for storage NVMe SSD |
|---|
Storage
| Storage | 2 x M.2 Key M 2280 (PCI-e x4) slot for storage NVMe SSD |
|---|---|
| Other Storage Device | Reserve space for future1 x 2.5 drive Bay design |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 5W, (*Realtek ALC105 Stereo Class-D 2W 4Ω x 2 Audio Amplifier) |
Ethernet
| LAN Chipset | 3 x Realtek RTL8111K 1G (default) |
|---|---|
| Ethernet Interface | Realtek RTL8111K: 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack |
Software Support
| OS | Win10 / Linux(中标麒麟/UOS) |
|---|
Certification
| Certification Information | CCC |
|---|
Panel
| LCD Size | 17", 4:3 |
|---|---|
| LCD Panel | 17" 1280*1024 250 nits |
| Display Type | SXGA |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Pixel pitch | 0.264mm(H) x 0.264mm(V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 80 (U), 80 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 5 ms |
| Backlight | TFT-LCD |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% |
| Touch Controller | ILLITEK ICI2510P |
External I/O
| USB Port | 4 x USB3.2 Gen2, 3 x USB 2.0 (optional), *USB2.0 for option shared the same port with COM |
|---|---|
| Video Port | 1 x HDMI 2.0 3840 x 2160 @ 30Hz, 4096x2160 @ 60Hz, 1 x VGA: 1920 x 1080@ 60 Hz |
| LAN Port | 3 x Realtek RTL8111K 1G Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Cover, 4 x Antenna Mounting with Dust Cover for 5G |
| COM Port | 1 x RS232/422/ 485, 2 x RS232(default) ,2 x RS232/GPIO/USB2.0 (optional) |
Data Communication
| WLAN | IEEE802.11 ac/a/b/g/n 2.4 GHz, 5 GHz (optional) |
|---|---|
| Bluetooth | BT5.1 (optional) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 392.7 x 325.3 x 71.65 mm |
| Weight | 5.2 Kg |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Aluminum + SGCC |
| Fanless | Yes |
Component
| Adapter | Input: 100~240Vac / 50~60Hz, Output: 120W adapter (12V @ 10A) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | C170P060040R | US Power Cord SM001/3P+SM006/3P 1.83M, C170P060050R | EU Power Cord SH005/3P+SH006/3P 1.83M, C170P060060R | JP Power Cord SH001/3P+SH006/3P 1.83M, C170P060070R | UK Power Cord YP61A/3P+YC12/3P 1.83M, C170P060080R | AU Power Cord SH051/3P+SH006/3P 1.83M |
|---|