Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1738-C1
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1738-C is a 17" industrial touch panel PC powered by 11th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 processors. It features a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, dual Gigabit LAN, and multiple USB and COM ports. The panel is IP65 front and IP41 rear rated for durability, and supports Wi-Fi, Bluetooth, 4G, and 5G connectivity. It's suitable for harsh environments with flexible mounting options and a wide operating temperature range.
Key Features
- 17” Advanced Rugged Panel PC
- 10 points multiple PCAP touch
- 11th Generation Intel® Core™ i3/i5 Processors
- 2 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM socket, supports up to 64GB max
- 2 x LAN, 4 x USB3.2 Gen2
- 3 x USB2.0 (optional)
- 1 x RS232/422/ 485, 2 x RS232(default)
- 3 x RS232/GPIO/USB2.0 (optional)
- Wi-Fi & BT (optional)
- Front panel IP65
- TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | 11th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 Processors, Intel® Core™ i3-1115G4E Processor, 6M Cache, up to 3.00 GHz, Intel® Core™ i5-1145G7E Processor, 8M Cache, up to 2.60 GHz, Intel® Core™ i7-1185G7E Processor, 12M Cache, up to 2.80 GHz |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM socket, supports up to 64GB max |
| SBC | EMX-TGLC |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AABYX support TPM 2.0 |
| Other | AUX-089 (SIM card expansion card) |
Panel
| LCD Size | 17", 4:3 |
|---|---|
| LCD Panel | AUO M170ETN01.1,17“ 1280*1024 250 nits |
| Display Type | SXGA |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Pixel pitch | 0.264mm(H) x 0.264mm(V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 80 (U), 80 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 5 ms |
| Backlight | TFT-LCD |
| Touch Type | Projective Capacitive Multi-Touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
| Touch Controller | ILLITEK ICI2510P |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B 3042/3052/2242/2260/2280 support 1xPCIEx1/SATA/USB3.0/USB2.0 with 1 x SIM card slot, support WWAN+GNSS, 1 x M.2 Key E 2230 support WiFi module and CNVi (1 x PCI-e x1 & USB 2.0 signal) |
|---|
Storage
| Storage | M.2 type B 3042/3052/2242/2260/2280 SSD (SATA/NVMe) |
|---|---|
| Other Storage Device | Reserve space for future1 x 2.5 drive Bay design |
External and Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3.1 Gen2, 3 x USB 2.0 (optional), *1 x USB2.0 for option shared the same port with COM |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232/422/485(default), 2 x RS232, 3 x RS232/GPIO/USB 2.0 (optional) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| Display Port | 2 x DP++: 1920 x 1080@60 Hz |
| Antenna | 6 x Antenna mounting with dust cover, 2x for WIFI/BT, 4x for 4G/5G |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC897 co-lay ALC888S HD audio decoding controller (default ALC897) |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 5W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY (LAN1), 1 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Ethernet (LAN2) |
|---|---|
| Ethernet Interface | Intel® I219LM : 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible, Intel® I225LM: 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class A / CCC |
|---|
Software Support
| OS Information | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Data Communication
| WLAN | IEEE802.11 ac/a/b/g/n 2.4 GHz, 5 GHz (optional) |
|---|---|
| Bluetooth | BT5.1 (optional) |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 120W adapter (24V @ 5.0A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 392.7 x 325.3 x 71.65mm |
| Weight | 5.6 Kg |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1738-3G4-C1R, ARC-1738 w/i3-1115G4/3COM/4USB/2LAN/2DP/Barebone, w/o Memory/storage/Kit, ARC-1738-5G7-C1R, ARC-1738 w/i5-1135G7/3COM/4USB/2LAN/2DP/Barebone, w/o Memory/storage/Kit, C971XAR38C1000R, Intel AX210 WIFI6 M.2 2230 A-Key kit, C971XAR38C1001R, Intel8265NGW M.2 2230 NGFF BT4.2 kit, C971XAR38C1002R, Wifi 802.11 ac/a/b/g/n,2T2R, BT5.1 kit, C971XAR38C1003R, 4G LTE Module, SIM7600G-H-M2, SIMCOM, C971XAR38C1004R, SIMCOM, SIM8202G(USB3.0, C971XAR38C1005R, COM Kit for ARC-1738-C1, C971XAR38C1006R, USB Kit for ARC-1738-C1, C971XAR38C1007R, GPIO Kit for ARC-1738-C1, C170P060040R, US Power Cord SM001/3P+SM006/3P 1.83M, C170P060050R, EU Power Cord SH005/3P+SH006/3P 1.83M, C170P060060R, JP Power Cord SH001/3P+SH006/3P 1.83M, C170P060070R, UK Power Cord YP61A/3P+YC12/3P 1.83M, C170P060080R, AU Power Cord SH051/3P+SH006/3P 1.83M |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant