Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-21W33
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-21W33 is a 21.5" industrial touch panel PC featuring an Intel® Celeron® Processor J3455. It includes a Full-HD PCAP multi-touch screen, fanless design, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated for rugged environments, supports wide voltage input, and operates in temperatures from -10°C to 50°C.
Key Features
- 21.5" Full HD LCD with PCAP multi-touch
- Intel® Celeron® Processor J3455
- 1 x 204-pin DDR3L SODIMM socket, supports up to 8GB DDR3L 1600MTs SDRAM
- Rich I/Os, 2 LAN, 2 COM, 4 USB, SIM card slot, swappable drive bay, speaker out for flexible expansion modules
- 1 x Mini PCIe slot
- Rugged design for vibration & shock protection
- Fanless operation from -10 ~ 50°C
- Wide range DC power input from +9~36Vdc
- Service window, easy to install memory module
- Front panel: IP65, rear: IP41(except I/O)
- TPM2.0 (optional)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455, 2M Cache, up to 2.30 GHz |
|---|---|
| System Memory | One 204-pin DDR3L SODIMM socket, supports up to 8GB DDR3L 1600Mhz SDRAM (non-ECC) |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | ARC-APL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 21.5" 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.24795mm(H) x 0.24795mm(V) |
| Luminance | 250 cd/m² |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 20 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
| Touch Controller | EETI |
Expansion
| Expansion | 1 x mSATA support on the 1st mini PCIe slot, auto switch for mSATA or mini PCIe, 1 x optional by IET module |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|---|
| HDD/SSD | 1 x SATA3 |
| Other Storage Device | 1 x mSATA support on the 1st mini PCIe slot, auto switch for mSATA or mini PCIe |
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3.0 (2 x double deck) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, selectable by BIOS, RS-485 supports auto flow, pin-9 selected by ring/+5V/+12V), 1 x RS-232 |
| DIO | 16-bit GPIO (option by IET DB) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Software Support
| OS Information | Win 10 / Linux |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I211AT for APL-M |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +9V ~ +36V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 7.3 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Dimension | 538.05 x 341.05 x 60.05mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-21W33-345-B2R, 21.5 1920x1080 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch, Intel Celeron SoC J3455 1.5GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapter, ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle), E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant