Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
FPC-08W29
Series: FPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue FPC-08W29 is an 8" industrial touch panel PC featuring an Intel Atom® Processor E3845. It includes a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front rated for rugged environments, supports wide voltage input from +12V to +26V, and operates within a temperature range from -20°C to 60°C.
Key Features
- 8” WSVGA TFT Touch Panel PC
- 5-wire resistive touch screen
- Intel Atom® Processor E3845
- VGA,HDMI, audio, Gigabit Ethernet
- 1 CF, 2 COM, 4 USB
- Fanless, VESA compliance
- IP-65 compliant front panel
- Wide range voltage input +12V ~ +26V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® Processor E3845, 2M Cache, 1.91 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1333MHz SO-DIMMup to 8 GB |
| I/O Chipset | Nuvoton W83627DHG-P |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | ECM-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Platform Controller Hub | Intel® Valleyview SoC |
Panel
| LCD Size | 8" , 16:10 |
|---|---|
| Display Type | WVGA |
| Resolution | 1024 x 600 |
| Pixel pitch | 0.1725mm (W) x 0.1656mm (H) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 700 |
| Viewing angle | 70 (U), 75 (D), 75 (L), 75 (R) |
| Response time | 20 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80% |
| Touch Controller | Onboard USB touch (PenMount) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA |
|---|
Storage
| Storage | 2.5 SSD/HDD |
|---|---|
| Other Storage Device | 1 x CompactFlash type I/II socket |
External And Internal I/O
| USB Port | 1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out, Mic-in |
| Speaker Output | 2 x 2W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphicssupports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | VGA:Max. Resolution 2560x1080@ 60Hz, HDMI:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I211AT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack(default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 8 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 1.27 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 225 x 129 x 43.4mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Metal black |
| Construction - Rear | Metal black |
Ordering Information
| Ordering Information | FPC-08W29-00300-3R, Intel Atom SoC E3845 1.91GHz/2G DDR3L / 2xGLAN / 2xCOM / Audio / 12~26V in / 12V Adapter, ACC-FPC-WALLMT-07R, Wall Mount Bracket Kit for FPC-08W2x, ACC-FPC-08WPM-02R, Panel Mount Kit for FPC-08W2x Series, ACC-ARM-D22R, VESA STAND, 75x75 & 100x100 mm, ACC-CF-XX CompactFlash Card Series, (xx=Capacity, Capacity Option: 128, 256, 512MB, 1, 2, 4, 8GB), E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant