Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
FPC-1736
Series: FPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue FPC-1736 is a 17" industrial touch panel PC featuring 8th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 processors. It includes a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front rated for rugged environments, with wide voltage input and an operating temperature range from 0°C to 45°C. It offers expansion slots and various mounting options.
Key Features
- 8th Generation Intel® Core™/i3/ i5/ i7 Processors
- 2 x Memory socket, max. up to 64GB DDR4 2133/2400/2666 MHz
- 4 x USB3.0, 1 x USB2.0(internal for dongle)
- 3 x RS232, 2 x LAN,1 x HDMI 1.4b, 1 x VGA
- 1 x Storage, 2.5” drive bay, 1 x M.2 SSD
- 1 x M.2 Key-E for Wi-Fi, bluetooth
- Support 1 x PCIex4 expansion slot (option for 2 x PCI slot)
- Wide voltage DC input +12V ~ +24V
- Front IP65, panel mounting kits
- CE / FCC Class A / CCC
Technical Specifications
System Information
| Processor | 8th Generation Intel® Core™/i3/ i5/ i7 Processors, Intel® Core™ i3-8100T Processor, 6M Cache, 3.1 GHz, Intel® Core™ i5-8500T Processor, 9M Cache, 2.1 GHz, Intel® Core™ i7-8700T Processor, 12M Cache, 2.4 GHz |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin DDR4 2666 MHz SO-DIMM socket, supports up to 64GB Max |
| I/O Chipset | ITE8786E |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| Platform Controller Hub | Intel® H310 express chipset |
| SBC | EMX-H3102C |
| CPU Cooler (Type) | Cooler with fan |
Panel
| LCD Size | 17", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | SXGA |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Pixel pitch | 0.264mm(H) x 0.264mm(V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 80 (U), 80 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 5 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% |
| Touch Controller | ILLITEK ICI2510P |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 E-Key, support Wi-Fi module (optional), 1 x PCIex4 slot (option for 2 x PCI slot) |
|---|
Storage
| Storage | 1 x SATA III for SSD expansion, 1 x M.2 B-key 2242 slot support SATA |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3.0, 1 x USB2.0 (internal type A for dongle), 4 x USB2.0 (option) |
|---|---|
| COM Port | 3 x RS232, 1 x RS232 (option) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| Antenna | Reserved for WIFI6 2.4GHz~7.1GHz antenna |
| PCIe | 1 x PCI-ex4 (Option for 2 x PCI slot by module) |
| GPIO | 8 bit GPIO (option) |
| SATA | 1 x SATA III |
| WLAN | IEEE802.11 ax/ac/a/b/g/n 2.4 GHz,5GHz,6GHz (option) |
| Bluetooth | BT5.2 (option) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out, Mic-in |
| Speaker Output | 2 x 5W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® 8/9th generation CPU integrated |
|---|---|
| Spec. & Resolution | 1 x VGA: 2048 x1536 @ 50 Hz, 1 x HDMI 1.4b: 4096x2160@30Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class A / CCC |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel i219-V Gigabit Ethernet, 1 x Intel i225-V 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | Intel i219-V: 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible, Intel i225-V: 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack(default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 120W (24V @ 5A ) AC-DC power adapter |
Software Support
| OS Information | Win 10 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0 ~ 45°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 7.5 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 392.72 x 325.32 x 121.55mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default) |
| System Fan | 2 x 12V |
| Construction - Front | Die casting |
| Construction - Rear | Metal black |
Ordering Information
| Ordering Information | FPC-1736-X0000-1R, 17 1280x1024 250nits Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch(ALC897) Intel w/H310/2LAN/4USB3/HDMI/VGA/DCin/Line out/Mic in/Barebone/120W Power adapter, w/PCIex4 expansion slot, ACC-CPU-8700TR, Intel Core i7-8700T 2.4GHz Processor, ACC-CPU-8500TR, Intel Core i5-8500T 2.1GHz Processor, ACC-CPU-8100TR, Intel Core i3-8100T 3.1GHz Processor, C971XFP1736000R, Double USB KIT For FPC-1736, C971XFP1736001R, Single USB KIT For FPC-1736, C971XFP1736002R, Internal Single USB KIT For FPC-1736, C971XFP1736003R, 4Terminal Block DC IN KIT For FPC-1736, C971XFP1736004R, Terminal Block GPIO KIT For FPC-1736, C971XFP1736005R, WiFi module KIT for FPC-1736 Intel AX210, C971XFP1736006R, Riser card KIT For FPC-1736 PCIex1 to 2PCI Riser Card, C971XFP1736007R, WiFi module KIT for FPC-1736 IntelAC8265, C971XFP1736008R, WiFi module KIT for FPC-1736 IntelAC9260, C971XFP1736008R, CPU cooler 4P/12V/Fan/84*84*28/AL/65W, C971XFP1736008R, CPU Cooler for LGA1155 Package 4-Pin/12V, C170P060040R, US Power Cord SM001/3P+SM006/3P 1.83M, C170P060050R, EU Power Cord SH005/3P+SH006/3P 1.83M, C170P060060R, JP Power Cord SH001/3P+SH006/3P 1.83M, C170P060070R, UK Power Cord YP61A/3P+YC12/3P 1.83M, C170P060080R, AU Power Cord SH051/3P+SH006/3P 1.83M |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant