Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
FPC-21W42
Series: FPC

The Avalue FPC-21W42 is a 21.5" Full HD industrial touch panel PC powered by 13th Generation Intel Core i3/i5/i7 (LGA1700) processors, combining desktop-class performance with a rugged projected-capacitive multi-touch front. Dual DDR5 4800MHz SO-DIMM sockets support up to 64GB, with onboard TPM 2.0 and a PCIe x16 Gen4 slot on the MX610H SBC for flexible expansion. The 1920x1080 IPS-class panel offers 250 cd/m² brightness, 10-point PCAP touch (89% transmission, EETI controller) and wide viewing angles. Connectivity includes dual DisplayPort plus HDMI, four USB 3.2 Gen1 and two USB 2.0, dual RS-232/422/485 (plus optional COM/GPIO), Intel I219-LM Gigabit and I225-V 2.5GbE, 2 x 5W speakers, and an internal Flex ATX 300W PSU. With CE/FCC/VCCI/UKCA certification it suits HMI, SCADA, and factory-floor visualization on Windows or Linux.
Key Features
- 21.5" Full HD (1920x1080) PCAP 10-point multi-touch
- 13th Gen Intel Core i3/i5/i7 (LGA1700, MX610H SBC)
- 2 x DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 64GB
- Onboard TPM 2.0; 1 x PCIe x16 Gen4 + M.2 E-Key (Wi-Fi)
- M.2 M-Key NVMe/SATA + optional 2.5" drive bay
- 2 x DP + HDMI; 4 x USB 3.2 Gen1 + 2 x USB 2.0
- Dual LAN: Intel I219-LM GbE + I225-V 2.5GbE
- 2 x 5W speakers; Flex ATX 300W PSU
- CE / FCC Class A / VCCI / UKCA; Windows / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | 13th Generation Intel® Core™ i3/ i5/ i7 Processors (LGA1700 Socket), Intel® Core™ i7-13700TE (35W, 30M Cache, up to 1.10 GHz), Intel® Core™ i5-13500E (65W, 24M Cache, up to 2.40 GHz), Intel® Core™ i3-13100TE (35W, 12M Cache, up to 2.40 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 262-pin DDR5 4800 MHz SO-DIMM sockets support up to 64GB (non ECC only) |
| I/O Chipset | Fintek® F81966AB-I |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | TPM 2.0 |
| SBC | MX610H |
| CPU Cooler (Type) | 1 x PWM FAN for CPU |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe x16 Gen4 Slot, 1 x M.2 (2230) E-Key support WiFi module, with 1 x PCI-e x1 & USB 2.0 (CNVi Supported) |
|---|
Storage
| Solid State Drive | 1 x 2.5” Drive Bay design (optional) |
|---|---|
| Other Storage Device | 1 x 2280 & 2242 M.2 Slot M Key with PCIe x4 & SATA 3.0 signal (optional) |
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphic |
|---|---|
| Spec. & Resolution | 2 x DP: Up to 4096×2304 @60Hz, 1 x HDMI: Up to 3840x2160 @30Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek® ALC897 |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out |
| Speaker Output | 2 x 5W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219-LM GbE LAN PHY, 1 x Intel® I225-V 2.5GbE LAN |
|---|
Power Requirement
| Power Supply Unit | PSU Flex ATX 300W, 100-240V~, 5-2.5A, 50-60Hz |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX by jumper (Default Setting: ATX) |
| Power Connector Type | AC Power input 3P (Male) Connector |
Software Support
| OS | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE / FCC Class A / VCCI / UKCA |
|---|
Panel
| LCD Size | 21.5", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 247.95um(H) x 247.95um(V) |
| Luminance | 250 cd/m² |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 14 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.2 Gen 1, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| Video Port | 2 x DP, 1 x HDMI |
| LAN Port | 1 x Intel® I219-LM GbE LAN PHY, 1 x Intel® i225-V 2.5GbE LAN |
| COM Port | 2 x RS232(default)/422/485, 2 x RS232 (optional) |
| DIO Port | 1x8-bit GPIO (optional) |
| Switch | 1x Extend Power Switch (optional) |
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Wireless Communication
| WLAN | M.2 keyA/E 802.11ax Dual-band, BT5.2,AX210.NGWGIE.NV, 99ARN4,Intel (optional) |
|---|---|
| Bluetooth | BT5.2 (optional) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 45°C |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 538 x 341 x 122 mm |
| Weight | 12.6 Kg |
| Vibration Test | With SSD/M.2 SSD : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/M.2 : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=10G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX by jumper (Default Setting: ATX) |
| System Fan | 1 x PWM FAN for System |
| Construction - Front | Aluminum Die-casting |
| Construction - Rear | Metal black |
Component
| Adapter | PSU Flex ATX 300W |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | FPC-21W42-X0000-1R | w/MX610H/2LAN/4USB/HDMI/2DP/2COM/PSU/LineOut/MicIn/Barebone, Without CPU/memory/storage/OS/Power Cord, ACC-CPU-13700TER | Intel Core I7-13700TE 1.10GHz Processor, ACC-CPU-13500ER | Intel Core I5-13500E 2.40GHz Processor, ACC-CPU-13100TER | Intel Core I3-13100TE 2.40GHz Processor, ACC-PSU-300N-04R | Power Supply ATX 300W 150x81.5x40.5mm, E971XFP1W42003R | WiFi module KIT for FPC-21W42, E971XFP1W42001R | Terminal Block Switch KIT For FPC-21W42, E971XFP1W42000R | Terminal Block GPIO KIT For FPC-21W42, E971XFP1W42002R | PCIe x16 to x16 1slot Riser card KIT For FPC-21W42, C971XFP1736009R | PCIe x16 to x4 1slot Riser card KIT For FPC-1736, E1702031833R | USA Power Cord, E1702031000R | EU Power Cord, E1702031834R | Japan Power Cord, E1702031830R | UK Power Cord, E1702031831R | Australia Power Cord |
|---|