Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
LPC-0833
Series: LPC
Manufactured byAvalue

The Avalue LPC-0833 is an 8" industrial touch panel PC featuring an Intel® Atom® x5-E3940 processor. It includes a fanless design, resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 rated at the front, suitable for rugged environments, and supports wide voltage input. It operates within a temperature range from -20°C to 60°C.
Key Features
- 8" SVGA TFT Touch Panel PC
- 5-wire resistive touch screen
- Intel® Celeron® Processor J3455
- HDMI x 1, 2x GbE LAN, 2x COM, 4 x USB 3.2 (Gen1x1, 5Gbps)
- Optional TPM 2.0
- No HDD support
- Fanless
- Wide range voltage input +12V ~ +24V
- IP65 compliant front panel
- VESA compliance
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455, 2M Cache, up to 2.30 GHz |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Pentium®/Celeron®/Atom™ SoC |
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L SODIMM socket, supports up to 8GB DDR3L 1866MTs SDRAM (non-ECC |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset: 1sec.~255min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | ECM-APL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 1 x HDMI |
Panel
| LCD Size | 8" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | SVGA |
| Resolution | 800 x 600 |
| Pixel pitch | 0.0675mm(H) x 0.2025mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 500 |
| Viewing angle | 50(U), 70(D), 70(L), 70 (R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Full-Size mini PCI express mini card (for PCIe &USB2.0) 1 x M.2 (2242) B-Key |
|---|
Storage
| Storage | 1 xM.2 B key (2242 support SATA/PCIex1/USB interface & with Micro SIM card connector) for SSD |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x DB-9 male connector for COM1 supports RS232 (BOM option for RS422/485), 1 x DB-9 male connector for COM2 supports RS232 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphics, supports dual display |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | Dual Intel® I211AT Gigabit LAN |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win 10 / Android / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 1.39 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 202.5 x 159.5 x 46.5mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30 mins/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Silver alloy |
Ordering Information
| Ordering Information | LPC-0833-345-A1R, LPC-0833 w/J3455/SVGA/4GR/888S/Resistive/F1/12~24V/Adapter, ACC-LPC-WIFI-01R, MPCIE WIFI-Kit for LPC Series(half-card) Antenna/Cable/BT4.0/802.11a/b/g/n/ac, ACC-LPC-08-PMT-03R, Front Panel Mount Kit for LPC-08 Series, w/o IP-65, ACC-LPC-08-PMT-04R, Front Panel Mount Kit for LPC-08 Series, w/ IP-65, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant