Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
SPC-2142
Series: SPC

The Avalue SPC-2142 is a 21.5" Full HD stainless-steel fanless industrial touch panel PC engineered for hygienic, washdown environments, powered by 13th Gen Intel Raptor Lake-PS Core 3/5/7 processors (LGA1700). It pairs x86 performance with fully sealed M12 waterproof connectors and onboard TPM 2.0 on the HID-2340 SBC, for food, beverage, and pharmaceutical line-side computing on a large display. The 1920x1080 16:9 panel features 10-point projected-capacitive touch. A single DDR5 4800MHz SO-DIMM supports up to 32GB, with a default 128GB SSD and optional M.2 NVMe storage. Waterproof M12 USB, LAN, and COM (RS-232/422/485) connectors with covers and chains, optional waterproof-antenna Wi-Fi, and a +19~24V input make the SPC-2142 a durable, high-performance large-format hygienic HMI on Windows or Linux.
Key Features
- 21.5" Full HD (1920x1080) 16:9, PCAP 10-point multi-touch
- Stainless-steel washdown design with sealed M12 connectors
- 13th Gen Intel Raptor Lake-PS Core 3/5/7 (LGA1700, HID-2340 SBC)
- 1 x DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 32GB; default 128GB SSD
- Onboard TPM 2.0; M.2 Key-B/E + optional M.2 Key-M NVMe
- M12 waterproof USB / LAN / COM (RS-232/422/485) connectors
- Intel I225LM Gigabit Ethernet; optional waterproof Wi-Fi
- +19V ~ +24V input, fanless
- CE / FCC Class A; Windows / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® 13th Gen Raptor Lake-PS Core™ 3/5/7 Processor (LGA1700 Socket Type) |
|---|---|
| System Memory | 1x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8883FN-I |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| TPM | TPM 2.0 |
| SBC | HID-2340 |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| Other | 1 x WiFi with waterproof antenna (optional) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B 3042/3052/2280 with 1 x PCI-e x2 & 1 x USB 3.0/2.0 signal, 1 x M.2 Key E 2230 support WiFi module |
|---|
Storage
| Storage | Default with 128GB SSD |
|---|---|
| Other Storage Device | 1 x M.2 Key M 2280 (PCI-e x4) slot for storage (Optional) |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Graphics |
|---|---|
| Spec. & Resolution | LVDS: Max. Resolution 1920x1080 @ 60Hz, eDP: Max. Resolution 1920 x 1080 @ 60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I225LM Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +19V ~ +24V |
|---|---|
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS | Win10 / 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
Panel
| LCD Size | 21.5", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 247.95um(H) x 247.95um(V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89(L), 89 (R) |
| Response time | 22 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 85% |
| Touch Controller | EETI 80H84 |
External I/O
| USB Port | 2 x M12 8-pin (male) for 2 x USB 2.0 with waterproof cover and chain |
|---|---|
| LAN Port | 1 x RJ-45 8-pin (male) for LAN with waterproof cover and chain |
| COM Port | 1 x M12 8-pin (male) for COM (RS-232/422/485) with waterproof cover and chain |
Internal I/O
| SATA | 1 x SATA III |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | -10°C ~ 45°C (14°F ~ 113°F), by flow = 0.5 |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 562 x 365.8 x 49mm |
| Weight | 12.2 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Whole system IP69K, IP66 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Stainless steel |
| Construction - Rear | Stainless steel |
Component
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 90W adapter (24V @ 3.75A adapter) AC-DC adapter (need waterproof M12/4pin-D2.5 DC Jack-plug 200cm cable for M12 DC in connector --> E170W060030R) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | SPC-2142-100-A1R | 21.5" 1920 x 1080 Full IP-66 Stainless Steel panel PC/PCap/IP-69K/Intel 3-100UL/ 8GR/128GSSD/5M12/LAN/2x2USB/COM/DCin)/VentValve/HID-2340/without Adapter, SPC-2142-120-A1R | 21.5" 1920 x 1080 Full IP-66 Stainless Steel panel PC/PCap/IP-69K/Intel 5-120UL/ 8GR/128GSSD/5M12/LAN/2x2USB/COM/DCin)/VentValve/HID-2340/without Adapter, ACC-ARM-D1R | VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-ARM-D23R | VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-ADP-090N-04R | AC/DC adapter 24V/3.75A Plug Type, *(Suggest DC Jack to M12 cable E170W060030R (Waterproof M12 DC Cable) when adapter needed), E971XSP1542000R | WiFi module Kit for SPC-xx42/M.2 WIFI Intel® Wi-Fi 6E AX210/2 Antenna, E170W060030R | Waterproof M12 DC Cable, E170W160030R | Waterproof M12 USB Cable, E170W160040R | Waterproof M12 Lan Cable, E170W170010R | Waterproof M12 COM Cable, E1702031833R | USA Power Cord, E1702031000R | EU Power Cord, E1702031834R | Japan Power Cord, E1702031830R | UK Power Cord, E1702031831R | Australia Power Cord |
|---|