Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · POS-Terminal
PT58

The Avalue PT58 is a robust 15.6-inch POS terminal designed for demanding retail and hospitality applications. Powered by Intel® 12th Gen Core™ i3/i5 or Celeron® J6412 processors, it delivers reliable performance for various point-of-sale operations. The system features a Full HD (1920x1080) projected capacitive touchscreen, housed in an aluminum die-casting structure with a fanless design and IP65-rated front panel for durability and hygiene. It offers extensive connectivity options, including multiple USB ports, COM ports, LAN, and a Type-C port. The PT58 supports Windows 10 and 11, and is compatible with various peripherals such as MSR, RFID readers, and secondary displays, making it a versatile solution for modern POS systems.
Key Features
- 12th Generation Intel® Core™ i3/i5 Processors
- Aluminum die-casting structure for strong & stable operation
- Easy access/service M.2 SSD cover
- Rubber gasket frame sealing bezel design for IP-65 resistance
- Comprehensive dual-side mounting support of peripherals
- Support 10.1\" 2nd display & 2x20 LCM
- Innovative heat-dissipation fan-less operation design
- 4.8mm super slim edge bezel
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J6412, 12th Generation Intel® Core™ i3-1215U, 12th Generation Intel® Core™ i5-1235U |
|---|---|
| System Memory | +8GB DDR5 SO-DIMM memory |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 slot for storage |
|---|
Storage
| Storage | 128GB M.2 2242 SSD |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics for 10th Gen Intel® Processors (J6412), Intel® UHD Graphics for 12th Gen Intel® Processors (Core-i) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC887 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | Realtek RTL8111H |
|---|
Power Requirement
| DC Input | +19V |
|---|
Software Support
| OS | Win 10 / Win 11 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE/FCC/UKCA/VCCI |
|---|
External I/O
| USB Port | 3 x USB 3.1, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| LAN Port | 1 x Gigabit Ethernet by RJ-45 |
| COM Port | 2 x COM (RJ48 connectors that support DC+0/5/12v by BIOS setting, default setting is 0v) |
| Cash Drawer | 1 x RJ11 (supports 2 cash drawers), DC 24V/12V by Jumper setting |
| Type-C | 1 x Type-C (DP+PD) |
| DC-Jack | 1 x DC-jack with lock |
Panel
| LCD Size | 15.6\" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Dimension (W x L x H) | 361.6 x 300.5 x 191.9 mm (With stand) |
| IP Rating | IP65 for front panel |
| Power Mode | ATX |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Black |
| Construction - Rear | Black |
Ordering Information
| Ordering Information | PT58-15P4-A1-01R, 15.6\"/1920 x 1080/J6412/8GB/128GB/6USB/1USB Type C/1LAN, PT58-15P4-A1-02R, 15.6\"/1920 x 1080/J6412/8GB/128GB/6USB/1USB Type C/1LAN/Stand, PT58-15P4-A1-04R, 15.6\"/1920 x 1080/i5-1235U/8GB/128GB/6USB/1USB Type C/1LAN/Stand, ACC-PT58-FP-01R, Fingerprint, ACC-PT58-NFC-01R, RFID, ACC-PT58-IBN-01R, iButton, ACC-PT58-MSR-01R, MSR, ACC-PT58-2DP-01R, 10.1\" 2nd display (W/O Touch), ACC-PT58-SCR-01R, 2D Barcode Scanner, ACC-PT58-WM-01R, PT58 Wall Mount kit, EU Power Cord E170203183DR, US Power Cord E1702031835R, JP Power Cord E17120318001R, UK Power Cord E170P060370R |
|---|