Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
14 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · POS-Terminal
RITY102
Manufactured byAvalue

The Avalue RITY102 is a 10.1‑inch WSVGA (1024×600) flat‑touch POS terminal built on the Intel® Atom™ E3845 4‑core 1.91 GHz processor, designed for retail, self-service kiosks and point‑of‑sale environments. It supports up to 8 GB DDR3L memory, offers a resistive or PCAP touch interface, and features a fanless design with an IP65‑rated front panel for durability and hygiene. Connectivity includes multiple USB ports, COM ports, dual LAN, HDMI output and optional RJ‑11 for cash‑drawer support. With 19–24 V DC input and operating temperature range 0°C–35°C, RITY102 is suited for robust, continuous use in commercial settings.",
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Atom™ E3845 4-Core 1.91GHz processor |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1066MHz SO-DIMMup to 8 GB |
| Platform Controller Hub | Intel® Valleyview SoC |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec.~255min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | APC-BYTPOS |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe supports mSATA |
|---|
Storage
| Storage | 1 x optional SATA slim SSD, 1 x mSATA |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Cedarview Integrated Graphics, Supports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | LVDS:Max. resolution 1024x600@ 60Hz, HDMI:Max. resolution 1920x1080@ 60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S supports 2-CH |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Realtek 8111E |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +19V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | minidin 4P for DC in w/ lock type |
Software Support
| OS | Win 7 / Win 8 / POS ready / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, VCCI |
|---|
External I/O
| USB Port | 3 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Panel
| LCD Size | 10.1\" |
|---|---|
| Display Type | WSVGA |
| Resolution | 1024 x 600 |
| Pixel pitch | 262K color by 6 bit RGB signal |
| Luminance | 350 cd/m2 |
| Contrast ratio | 500 |
| Viewing angle | 140(H) X 140(V) |
| Response time | 16ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive / PCT |
| Touch Light Transmission | RES 75% / PCT 90% |
| Touch Controller | Onboard USB touch (penmount) / USB touch (EETI) |
I/O
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (BIOS), 1 x RS-232 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 35°C (32°F ~ 95°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 260 X 178 X 42mm |
| Weight | 3.65 kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Black coverlens |
| Construction - Rear | Black |
Component
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RITY102-0RM0300A1R, 10\" 1024 x 600 POS Terminal with Intel SoC QC E3845 1.91GHz/2G DDR3L/5 Wire Resistive Touch/VGA/RJ11/3 x COM/ 4 x USB/32G mSATA/90W Adapter/VESA Moun, RITY102-0CM0300A3R, 10\" 1024 x 600 POS Terminal with Intel SoC QC E3845 1.91GHz/2G DDR3L/Projective Capacitive Touch/VGA/RJ11/3 x COM/ 4 x USB/32G mSATA/90W Adapter/VESA Mount, EU Power Cord E170203183DR, US Power Cord E1702031835R, JP Power Cord E17120318001R, UK Power Cord E170P060370R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant