Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · POS-Terminal
RITY122
Manufactured byAvalue

The Avalue RITY122 is a 12.1‑inch XGA (1024×768) flat touch POS terminal designed for compact retail and kiosk environments. It supports Intel® Atom™ E3845 1.91GHz or Intel® Celeron® J1900 2.0GHz processors, up to 8 GB DDR3L memory, and offers dual display output (LVDS + HDMI). Key I/O includes 3× RS‑232 (2 ports BIOS selectable for RS‑422/485), 2× RJ‑45 LAN, 3× USB 2.0, 3× USB 3.0, and 1× RJ‑11. With a 600 cd/m² brightness panel, fanless design, IP65 front panel rating, and support for POS‑ready OS, the RITY122 is ideal for retail POS, self‑service kiosks, and compact countertop installations.
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Atom™ E3845 4-Core 1.91GHz processor, Intel® Celeron® J1900 2.0GHz processor |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Valleyview SoC |
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1066MHz SO-DIMMup to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | APC-BYTPOS |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe supports mSATA" |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive bay, 1 x mSATA |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated Graphics, Supports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | LVDS:Max. resolution 1024x768@ 60Hz, HDMI:Max. resolution 1920x1080@ 60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S supports 2-CH |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Realtek 8111E |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +19V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | minidin 4P for DC in w/ lock type |
Software Support
| OS | Win 7 / Win 8 / POS ready / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, VCCI |
|---|
External I/O
| USB Port | 3 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Panel
| LCD Size | 12.1\", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 16.2M |
| Luminance | 600 cd/m2 |
| Contrast ratio | 700 |
| Viewing angle | 80(H) X 70(V) |
| Response time | 8ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive / PCT |
| Touch Light Transmission | RES 75% / PCT 90% |
| Touch Controller | Onboard USB touch (penmount) / USB touch (EETI) |
I/O
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (BIOS), 1 x RS-232 |
|---|
Component
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RITY122-0RH0800A1R, 12\" 1024 x 768 POS Terminal with Intel SoC QC E3845 1.91GHz/2G DDR3/5 Wire Resistive Touch/VGA/RJ11/3 x COM/ 6 x USB/320G HDD/90W Adapter/Stand, RITY122-0RH0300A1R, 12\" 1024 x 768 POS Terminal with Intel SoC QC E3845 1.91GHz/2G DDR3/5 Wire Resistive Touch/VGA/RJ11/3 x COM/ 6 x USB/320G HDD/90W Adapter/VESA Mount, EU Power Cord E170203183DR, US Power Cord E1702031835R, JP Power Cord E17120318001R, UK Power Cord E170P060370R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant