Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · POS-Terminal
RITY152

The Avalue RITY152 is a 15‑inch XGA (1024×768) flat touch panel PC designed for POS and kiosk applications. Powered by the Intel® Atom™ E3845 1.91GHz 4‑core SoC with Intel® Valleyview platform controller hub, it supports up to 8GB DDR3L 1066 MHz SO‑DIMM memory. It provides dual display support via LVDS (1024×768) and HDMI (1920×1080), along with 3 × USB 3.0, 3 × USB 2.0, 2 × RJ‑45 LAN ports, and 2 × RS‑232/422/485 (via BIOS) + 1 × RS‑232. The system features a 2.5″ drive bay + mSATA support, fanless operation, and ±19‑24 V DC input. Built for reliability under retail conditions, it meets vibration and shock standards (1.5 Grms, 10 Grms) and operates in 0 °C to 35 °C. It’s offered as RITY152‑0RH0300A2R and variants, and supports Windows 7, Windows 8, and POS ready configurations.
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Atom™ E3845 4-Core 1.91GHz processor |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Valleyview SoC |
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1066MHz SO-DIMMup to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | APC-BYTPOS |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe supports mSATA |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive bay, 1 x mSATA |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated Graphics, Supports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | LVDS:Max. resolution 1024x768@ 60Hz, HDMI:Max. resolution 1920x1080@ 60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S supports 2-CH |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | RealTek RTL8119I-CG x2 |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +19V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | minidin 4P for DC in w/ lock type |
Software Support
| OS | Win 7 / Win 8 / POS ready |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, VCCI |
|---|
External I/O
| USB Port | 3 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Panel
| LCD Size | 15\", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 16.2M |
| Luminance | 400 cd/m2 |
| Contrast ratio | 700 |
| Viewing angle | 80(H) X 70(V) |
| Response time | 8ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive / PCT |
| Touch Light Transmission | RES 75% / PCT 90% |
| Touch Controller | Onboard USB touch (penmount) / USB touch (EETI) |
I/O
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (BIOS), 1 x RS-232 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 35°C (32°F ~ 95°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 362.1 X 290.08 X 51 mm |
| Weight | 6 Kg /with stand |
| Vibration Test | With SSD : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Black coverlens |
| Construction - Rear | Black |
Component
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 90W adapter (24V @ 3.75A adapter) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RITY152-0RH0300A2R, 15\" 1024 x 768 POS Terminal with Intel SoC QC E3845 1.91GHz/2G DDR3/5 Wire Resistive Touch/VGA/RJ11/3 x COM/ 6 x USB/320G HDD/90W Adapter/VESA Mount, RITY152-0RH0300A4R, 15\" 1024 x 768 POS Terminal with Intel SoC QC J1900 2GHz/2G DDR3/5 Wire Resistive Touch/VGA/RJ11/3 x COM/ 6 x USB/320G HDD/90W Adapter/VESA Mount/250nits LCD, RITY152-0CH0300A2R, 15\"1024 x 768 POS Terminal withIntel SoC QC E3845 1.91GHz/2G DDR3/Projective Capacitive Touch/VGA/RJ11/3 x COM/ 6 x USB/320G HDD/90W Adapter/VESA Mount, EU Power Cord E170203183DR, US Power Cord E1702031835R, JP Power Cord E17120318001R, UK Power Cord E170P060370R |
|---|