Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · POS-Terminal
RiVar-1501
Manufactured byAvalue

Explore the Avalue RiVar-1501 POS Terminal at TSL Automation Solutions – a high-performance, fanless retail solution featuring a 15-inch PCAP touch display, Intel® processor options, rich I/O connectivity, and customizable peripherals. Designed for retail, hospitality, self-service kiosks, and commercial applications, this sleek and durable POS system delivers exceptional reliability and a smooth user experience in demanding environments.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor J3455
- IP65 for panel, IP41 for back
- Dual display
- 1 x Gigabit Ethernet
- 2 x M.2 slot for (WiFi/mSATA)
- Optional for MSR / camera / RFID
- Optional for stand / thermal printer / 2nd display
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455 |
|---|---|
| Intel® Celeron® Processor J3455 | 1 x 204-pin DDR3L SODIMM socket up to 8GB DDR3L 1600MTs SDRAM |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| SBC | Intel® Celeron® Apollo Lake Platform |
| Other | RJ-11 for cash drawer 24V (optional for camera/ NFC/ MSR) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 B Key slot for mSATA module 1 x M.2 E Key slot for .2.4/5G WiFi module |
|---|
Storage
| Storage | M.2 2242 SATA 32GB (option) 1 x SD card slot |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 500 |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x RJ45 with Intel® I211AT |
|---|
Power Requirement
| DC Input | +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack |
Software Support
| OS | Win 10 / Android 8.1 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE/FCC/UKCA/VCCI : Class A |
|---|
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|
Panel
| LCD Size | 15.6\" |
|---|---|
| LCD Panel | Main LCD panel: 15.6 1920 x 1080 full HD, 2nd LCD panel: 15.6 1920 x 1080 full HD (option) |
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 |
| Luminance | 300 cd/m2 |
| Contrast ratio | 700 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 14ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive |
| Touch Light Transmission | 85% |
| Touch Controller | USB interface, EETI |
I/O
| COM Port | 2 x COM ports supported all pin 9 supported 5V/12V 1A max output |
|---|
Thermal Printer
| Printing Method | SEIKO thermal printer CAPD347D-E |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Dimension (W x L x H) | 253 x 390 x 431mm |
| Weight | 10 kg (dual display mode) |
| IP Rating | IP65 for front panel, IP41 for rear |
| Power Mode | ATX |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Black/white |
| Construction - Rear | Black/white |
| Construction - Front | Black/white |
| Construction | Plastic |
Component
| Adapter | 24V DC in 60W or 120W (printer SKU) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RIVAR-1501-A1400R, 15.6\"/1920x1080/PCT/4G RAM/130W Adapter/5 USB/1 RJ45/1 SD Slot/Stand/2 Powered COM/1 RJ11 for Cash Drawer/Thermal Printer, RIVAR-1501-A1800R, 15.6\"/1920x1080/PCT/4G RAM/130W Adapter/5 USB/1 RJ45/1 SD Slot/Stand/2 Powered COM/1 RJ11 for Cash Drawer/Thermal Printer/15.6\, PCT 2nd display, ACC-RIVAR-MSR-01R, Magstripe Card Reader for RIVAR-1501, EU Power Cord E1702031000R, US Power Cord E1702031833R, JP Power Cord E1702031834R, UK Power Cord E170P060380R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant