Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · POS-Terminal
RiVar-1539
Series: RiVar
Manufactured byAvalue

The Avalue RiVar-1539 is a 15.6" Full-HD all-in-one POS terminal powered by the Intel Twin Lake N150 processor, designed as a compact, fanless point-of-sale and self-service front-end. With 8GB onboard LPDDR5, 128GB eMMC, onboard TPM 2.0, and an IP65 front panel, it delivers reliable retail performance in a slim plastic enclosure available in black or white. The 1920x1080 projected-capacitive touch panel pairs with dual RTL8125BG Gigabit LAN, 4x USB 3.0, 2x COM, HDMI, line-out, and optional Wi-Fi/BT 5.0. A 24V DC input and fanless operation make the RiVar-1539 a clean, low-maintenance POS and kiosk terminal.
Key Features
- 15.6" Full-HD (1920x1080) projected-capacitive touch all-in-one POS terminal, fanless
- Intel Twin Lake N150 Processor
- Onboard 8GB LPDDR5, 128GB eMMC
- Onboard TPM 2.0
- Dual RTL8125BG Gigabit LAN
- 4x USB 3.0, 2x COM, 1x HDMI, line-out
- Optional Wi-Fi 802.11ac / BT 5.0
- IP65 front panel, black or white
- 24V DC input, fanless; CE / FCC / UKCA / VCCI
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Twin Lake N150 Processor |
|---|---|
| System Memory | Onboard LPDDR5 8GB |
| I/O Chipset | EC IT8784E |
| TPM | TPM 2.0 |
Expansion
| Expansion | 1 x 2 slot for WiFi module (option) |
|---|
Storage
| Storage | Onboard 128GB eMMC |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC897 |
|---|---|
| Audio Interface | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x RJ45 Gigabit LAN RTL8125BG |
|---|
Power Requirement
| DC Input | +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | DC Jack |
Software Support
| OS | Win 10 / Win 11/ Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE/FCC/UKCA/VCCI |
|---|
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| Audio Port | 1 x Line-out |
| LAN Port | 2 x LAN |
| COM Port | 2 x COM |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
Panel
| LCD Size | 15.6" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 |
| Luminance | 350 cd/m2 |
| Contrast ratio | 1500 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 25ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive |
| Touch Controller | USB interface |
Wireless Communication
| WLAN | Option IEEE 802.11 a/b/g/n/AC |
|---|---|
| Bluetooth | Option Bluetooth 5.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Dimension (W x L x H) | 390 x 247 x 42mm |
| Weight | 2.5 Kg |
| Vibration Test | 1.5 Grms, IEC 60068-2-64, random, 5~500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | 10 Grms, IEC60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | IP65 for front panel |
| Power Mode | ATX |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Black/white |
| Construction - Rear | Black/white |
| Construction | Plastic |
Component
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (24V @2.5A) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | EU Power Cord E1702031000R, US Power Cord E1702031833R, JP Power Cord E1702031834R, UK Power Cord E170P060380R |
|---|