Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
IPM207
Series: PM2
Manufactured byCermate

A 7" TFT-LCD HMI panel featuring a 1024x600 resolution and 16.7M true color display. It includes an ARM9 32-bit RISC CPU, multiple communication interfaces (USB, RS232, RS422/485, Ethernet), and is IP65 rated for water and dust resistance. Designed for industrial environments, it supports IoT protocols like MQTT, PLC remote penetration, and extensive programming with PM Designer v4.0 software. The panel offers robust and secure data transmission, ergonomic design, and easy installation.
Key Features
- [RTOS] 7" High definition (1024x600)、True color(16.7M)LCD Screen
- Compact fuselage, formality black flat panel
- Equipped with high-definition high definition LCD screen and ultra-wide vision angle
- Ergonomic design, streamlined frame design, front aluminum frame customization service
- IP65 standard waterproof and dustproof protection, suitable for various operating spaces and environments
- Patented fasteners, tool-free quick installation
- Equipped with multi-interface, data transmission is faster and more secure
- Support IoT communication protocol MQTT
- Support PLC remote penetration
- Support automatic data exchange
- Support Inter-Device Connection Service (IDCS)
- Support PLC channel setting software (tManager)
Technical Specifications
LCD Display
| Size | 7" |
|---|---|
| Max. Resolution | 1024 x 600 |
| Type | TFT LCD with LED Backlight |
| Chromatic Number | 16.7M |
| Backlight (hr) | About 20,000 |
| Luminance (cd/m2) | 350 cd/m2 |
| Touch Panel | 4-wire Resistive Type |
CPU & Memory
| CPU | RISC ARM9 32Bit |
|---|---|
| BKRAM | Standard: NAND Flash 128KB / Optional: MRAM 128KB |
| Working Memory | 128MB DRAM |
| Application Memory | 40MB |
| Real-Time Clock (RTC) | YES (External unchargeable battery type,1 year battery life) |
| Max. Programming Pages | 7999 Pages |
| Max. Macro Commands | Unlimited |
Communication Interface
| USB Host | YES (USB2.0) |
|---|---|
| USB Client | YES (USB2.0) |
| COM1 | RS232 (9Pin Terminal) |
| COM2 | RS422/485 (9Pin Terminal) |
| COM3 | N/A (*Optional: RS232 or RS485 or CANBus) |
| Ethernet | YES (10/100Mbps) |
Power
| Supply Voltage | 24VDC±10% (Isolated) |
|---|---|
| External Battery Port | YES (Battery type: CR2032H 3V 240mA) |
| Consumption | 20W |
Environment
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
|---|---|
| Relative Humidity | 10%~90% |
| Shock (operation) | Half sine, 20G, 11ms duration |
| Vibration (operation) | Random vibration 1 Grms (5~500 Hz) |
| EMI | FCC Part 15 Class A |
| CE | EN61000-6-2, EN61000-6-4 |
| Ingress Protection | IP65 (Use screw-free lock, the thickness of the plate needs to be ≧ 2~3mm) |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 197mm x 140.1mm x 25.7mm |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 185mm × 128mm |
| Net Weight (g) | 409±10 (g) |
Software
| Software Version | PM Designer v4.0 |
|---|---|
| Connection Service | IDCS (Inter-Device Connection Service) |
| Transparent Service | tManager |
| OPC Server/MQTT | YES |
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant