Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
VMS-CFS-SLIM
Series: VMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue VMS-CFS-SLIM is a compact, fanless industrial computing system designed for vehicle-mounted applications. It features multiple I/O ports, including USB, LAN, and COM, and supports a wide operating temperature range. This rugged system is optimized for reliability and performance in harsh environments, making it suitable for transportation, fleet management, and other industrial applications where durability and continuous operation are critical.
Key Features
- 8th/9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processor
- Intel® Q370 Express Chipset
- Intel® UHD Graphics 630/610
- Memory Max Up to 64GB DDR4 2666
- mPCIe,M.2 Key-E, M.2 Key-B Expansion Slots
- -40C~60C Operationg Temperature
- 9~36 Vdc Input,with Vehicle Power Management
- Support RAID 0/1, TPM 2.0, iATM 12.0
- CE, FCC, IP50, E Mark, ISO7637-2 Certified
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8700T Processor (12M Cache, up to 4.00 GHz), Intel® Core™ i5-8500T Processor (9M Cache, up to 3.50 GHz), Intel® Core™ i3-8100T Processor (6M Cache, 3.10 GHz), Intel® Pentium® Gold G5400T Processor (4M Cache, 3.10 GHz), Intel® Celeron® G4900T Processor (2M Cache, 2.90 GHz), Intel® Core™ i7-9700TE Processor (12M Cache, up to 3.80 GHz), Intel® Core™ i5-9500TE Processor (9M Cache, up to 3.60 GHz), Intel® Core™ i3-9100TE Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Q370 Express Chipset |
| System Memory | 2 x 260-pin DDR4 SODIMM 2400/2666MHz up to 64 GB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535min. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | ECM-EHL |
| TPM | TPM 2.0 (Firmware) |
| iAMT | iATM 12.0 |
| RAID | Support RAID 0/1 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C (-40°F ~ 140°F) with 0.5m/s air flow, extended temperature peripherals |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 239.4mm x 210mm x 75 mm(w/o wall mount) |
| Weight | TBD |
| Vibration Test | Operating with SSD : MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 4, common carrier US highway truck vibration exposure, Non-Operating with SSD : MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 24, minimum integrity test |
| Shock Test | Operating with SSD : MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I, functional shock=20G, Non-Operating with SSD: MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure V, crash hazard shock test=75G |
| Mounting Kit | Wall Mount kit (Standard) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042, PCIex2, or ( PCIex1+USB3.1 GEN1), or (SATAIII + USB 3.1 GEN2), USB2.0, SIM Slot for LTE Cards), *Default is PCIex1/SATAIII+USB3.1 GEN1, others through BIOS Modification., 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 2 x M.2 Key-B SSD (SATA III, Max. up to 2280) |
|---|
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen.1 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off w/ LED |
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset in hiding |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow), 1 x WLAN LED (Green), 1 x WWAN LED (Green) |
| Audio | 1 x Line-Out, 1 x Mic-In |
| SIM Slot | 3 x SIM Card Slot (External Accessible w/Dust Protection Cover) |
| Digital I/O | 1 x 8-bit GPIO, supports 1.5KV Isolation |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.1 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS232/422/485, (Jumper + DIP switch), with +5V and +12V support on Pin-9 via Jumper + DIP switch, support auto-flow (COM1 onboard, COM2 via Cable) |
| CAN Bus | 1 x CANBus supports OBDII, SAE J1939/ J1708 (Factory Option), share with COM2 |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
| DP | 1 x DP |
| HDMI | 2 x HDMI |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S, supports 2-CH |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics 630 (i7-8700T, i5-8500T, i3-8100T), Intel® UHD Graphics 610 (Pentium G5400T, Celeron G4900T) |
|---|---|
| Resolution | DP: Max. resolution 4096x2160 @ 60Hz, HDMI: Max. resolution 4096x2160 @ 30Hz |
| Chipset | Onboard u-blox NEO-M8N module supports GPS/ Gloness/ QZSS/ Galileo/ Beidou |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A, E13 Mark, ISO 7637-2, IP50 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | Typical 12/24Vdc ( +9~ 36Vdc ) |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 3-Pin Terminal Block |
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | Vehicle Power Mode (Default Setting), Industrial PC Power Mode supports AT/ATX |
Software Support
| OS | Win10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 8th/9th Coffee Lake Rugged Fanless Vehicle Telematics System, With Intel® Q370 Chipset, VMS-CFS-87-B1-4R (i7-8700T), VMS-CFS-85-B1-4R (i5-8500T), VMS-CFS-81-B1-4R (i3-8100T), VMS-CFS-54-B1-4R (Pentium Gold G5400T), VMS-CFS-49-B1-4R (Celeron G4900T), VMS-CFS-97-B1-4R (i7-9700TE), VMS-CFS-95-B1-4R (i5-9500TE), VMS-CFS-91-B1-4R (i3-9100TE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant