Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Server-Board
HPM-621DE
Series: HPM

The Avalue HPM-621DE is a dual-socket EATX server board built on twin Intel FCLGA3647 sockets for 1st and 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable processors (max. TDP up to 150W each) with the Intel® C621 chipset, designed as a high-core-count, storage-rich x86 platform for edge servers and HPC nodes. With 12 x DDR4 2933/2666/2400/2133MHz RDIMM/LRDIMM up to 1.5TB, onboard TPM 2.0 and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2500 BMC, it delivers two-socket server performance in a 12" x 13" board. It provides 4 x PCIe Gen3 x16, 2 x PCIe Gen3 x8 and a PCI 3.0 slot, an M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe, 10 x SATA III (RAID 0/1/5/10), 4 x OCuLink for U.2, quad Intel I210AT 1GbE, and USB 3.2 Gen1/USB 2.0, running Windows 10 IoT, Windows Server 2016/2019 or Ubuntu 18.04 LTS or later.
Key Features
- Dual 1st/2nd Gen Intel® Xeon® Scalable EATX server board with IPMI 2.0
- 2 x Intel FCLGA3647 sockets (max. TDP 150W each), Intel® C621 chipset
- 12 x DDR4 2933/2666/2400/2133MHz RDIMM/LRDIMM up to 1.5TB
- TPM 2.0 onboard; IPMI 2.0 with AST2500 BMC controller
- 4 x Intel I210AT 1GbE controllers
- 4 x PCIe Gen3 x16 + 2 x PCIe Gen3 x8 + 1 x PCI 3.0
- 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe (2242/2260/2280)
- 10 x SATA III (RAID 0/1/5/10) + 4 x OCuLink for U.2
- 12" x 13" (304.8 x 330.2 mm); Windows 10 IoT / Server / Ubuntu
Technical Specifications
System Information
| Processor | Dual Intel FCLGA3647 Sockets support 1st and 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable Processor (Max. TDP at 150W each) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C621 Chipset |
| System Memory | 12 x DDR4 2933/ 2666/ 2400/ 2133 MHz RDIMM/ LRDIMM up to 1.5TB |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2500 BMC controller onboard |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| RJ-45 | 4 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Display
| Graphic Chipset | AST 2500 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port, VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Expansion
| Expansion | 4 x PCIe Gen3 x16 slots, 2 x PCIe Gen3 x8 slots, 1 x PCI 3.0 slot, Slot 1, PCIe 3.0 x16 from CPU1, Slot 2, PCI 3.0, Slot 3, PCIe 3.0 x16 from CPU1, Slot 4, PCIe 3.0 x16 from CPU2, Slot 5, PCIe 3.0 x16 from CPU2, Slot 6, PCIe 3.0 x8 from CPU1, Slot 7, PCIe 3.0 x8 from CPU1 (closest to CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe SSD, 2242/2260/2280 form factor |
|---|
I/O
| USB | 2 x Internal USB 2.0 ports, 2 x Internal USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| SATA | 10 x SATA III Support RAID 0,1,5,10 |
| Serial | 2 x Internal RS232 ports |
| VGA | 1 x Internal VGA port |
| Other | 4 x OCuLink ports from CPU 2 for U.2 SSD |
| CMOS Battery | 1 x Horizontal Socket Type CMOS Battery Holder with CR2450 |
Ethernet
| LAN Chipset | 4 x Intel I210AT 1GbE controllers |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 60°C (32 ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 85°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 1.8KG |
| Power Connector | 1 x Std. 24 Pin ATX connector, 2 x 8 Pin SSI 12V connectors |
| Dimension (L x W) | 12" x 13" (304.8mm x 330.2mm), PCB thickness is 2.0mm |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Ubuntu 18.04 LTS or Later |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPM-621DEA-A1R: EATX 2xLGA3647 Intel 1st/2nd Gen. C621 w/12xDDR4/4xPCIex16/4x1GbE/6xUSB3.1/10xSATA3.0 |
|---|