Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Server-Board
HPM-621UA
Series: HPM

The Avalue HPM-621UA is a single-socket ATX server board built on the Intel FCLGA3647 socket for 1st and 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable processors (max. TDP up to 150W) with the Intel® C621 chipset, designed as a manageable, storage-rich x86 compute platform for edge servers and HPC nodes. With 6 x DDR4 2933/2666/2400/2133MHz RDIMM/LRDIMM up to 768GB, onboard TPM 2.0 and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2500 BMC, it delivers reliable server-class performance in a 12" x 9.6" board. It provides flexible PCIe Gen3 expansion (up to 3 x x16 or 6 x x8 plus a PCI 3.0 slot), an M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe, 9 x SATA III (RAID 0/1/5/10), quad Intel I210AT 1GbE, and USB 3.2 Gen1/USB 2.0, running Windows 10 IoT, Windows Server 2016/2019 or Ubuntu 18.04 LTS or later.
Key Features
- Single 1st/2nd Gen Intel® Xeon® Scalable ATX server board with IPMI 2.0
- Intel FCLGA3647 socket (max. TDP 150W), Intel® C621 chipset
- 6 x DDR4 2933/2666/2400/2133MHz RDIMM/LRDIMM up to 768GB
- TPM 2.0 onboard; IPMI 2.0 with AST2500 BMC controller
- 4 x Intel I210AT 1GbE controllers
- Flexible PCIe Gen3: 3 x x16 or 6 x x8 + 1 x PCI 3.0
- 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe (2242/2260/2280)
- 9 x SATA III (RAID 0/1/5/10)
- 12" x 9.6" (304.8 x 243.84 mm); Windows 10 IoT / Server / Ubuntu
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel FCLGA3647 Socket supports 1st and 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable Processor (Max. TDP at 150W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C621 Chipset |
| System Memory | 6 x DDR4 2933/ 2666/ 2400/ 2133 MHz RDIMM/ LRDIMM up to 768GB |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2500 BMC controller onboard |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| RJ-45 | 4 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Display
| Graphic Chipset | AST 2500 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port, VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Expansion
| Expansion | 1 x PCI 3.0 slot, 3 x PCIe Gen3 x16 slots or 6 x PCIe Gen3 x8 slots, Slot 1, PCI 3.0, Slot 2, PCIe 3.0 x8, Slot 3, PCIe 3.0 x16 (switches to x8 when Slot 2 is used), Slot 4, PCIe 3.0 x8, Slot 5, PCIe 3.0 x16 (switches to x8 when Slot 4 is used), Slot 6, PCIe 3.0 x8, Slot 7, PCIe 3.0 x16 (closest to CPU, switches to x8 when Slot 6 is used) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe SSD, 2242/2260/2280 form factor |
|---|
I/O
| USB | 2 x Internal USB 2.0 ports, 2 x Internal USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| SATA | 9 x SATA III Support RAID 0,1,5,10 |
| Serial | 2 x Internal RS232 ports |
| VGA | 1 x Internal VGA port |
| CMOS Battery | 1 x Horizontal Socket Type CMOS Battery Holder with CR2450 |
Ethernet
| LAN Chipset | 4 x Intel I210AT 1GbE controllers |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 60°C (32 ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 85°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 0.97KG |
| Power Connector | 1 x Std. 24 Pin ATX connector, 1 x 8 Pin SSI 12V connector |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm), PCB thickness is 2.0mm |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Ubuntu 18.04 LTS or Later |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPM-621UAA-A1R: ATX 1xLGA3647 Intel 1st/2nd Gen. C621 w/6xDDR4/3xPCIe x16/4x1GbE/6xUSB3.2/9xSATA3.0 |
|---|