Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Cart-Stand-Arm-Battery
RCC-CAR-HGD-02R
Series: RCC
Manufactured byAvalue

The Avalue RCC-CAR-HGD-02R is a medical cart engineered to enhance mobility and efficiency in healthcare settings. Designed to support 21.5\" to 24\" displays, it offers a stable and ergonomic platform for various medical applications. The cart's durable construction ensures longevity, while its smooth-rolling casters provide easy maneuverability across different hospital areas. With integrated cable management and compatibility with Avalue's medical devices, the RCC-CAR-HGD-02R is a versatile solution for modern healthcare environments.
Technical Specifications
Complete System
| Overall Load Capacity | 15 kg |
|---|---|
| Net Weight | 31 kg |
| Packaged Dimension | W1420 x D715 x H260 mm |
Display System
| Hinge Module Tilt | -5° ~ +25° |
|---|---|
| Hinge Module Pivot | 360° |
| Hinge Module User Torque Adjust | Available |
| Display Support Mounting Pattern | 100x100mm/75x75mm |
| Display Type | Single Monitor |
| Panel Size Support | ≦27'' |
| Display Support Weight Load | 2 ~ 8 kg |
| Height Adjust Range | 130 mm |
| Tension Torque Adjust | Yes |
| Cable Management | Yes |
Working Space
| Desk | Open Workspace |
|---|---|
| Dimension | 517 x 261 mm ( 20.35\" x10.28\") |
| Load | 7.5 kg |
| Protection Skidproof at edge | Yes |
| Protection Rear Handle | Yes |
| Protection Surface Coating | Yes |
Storage & Inputs
| Compartment Max. Effective Dimension | W425 x D325 x H90 mm (16.73\" x12.8\" x3.54\") |
|---|---|
| Compartment Key Lock | Yes |
| Keyboard Tray Max. Effective Dimension | 449 x 207 mm ( 17.68\" X8.15\" ) |
| Keyboard Tray Max. Height from Desk Base | 41.5 mm ( 1.63\") |
| Keyboard Tray Tilt | Max. 12° (backward) |
| Mouse Pad Max. Working Dimension | 217 x 213 mm ( 8.54\" x 8.39\" ) |
| Mouse Pad Right-Left Slide in-&-out | Yes |
| Mouse Holder | Yes |
| Scanner Holder | Yes |
| Storage Bin | Yes |
| External CPU Holder | Yes |
Base System
| Caster No. | 4 |
|---|---|
| Caster Locking/ Brake | Front 2 |
| Caster Low Noise | Yes |
| Lift Handle | Yes |
| Height Adjust Range | 500 mm ( 19.7\" ) |
| Tension Torque Adjust | Yes |
Environ
| RoHS/REACH Compliance | Yes |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RCC-CAR-HGD-DH-01R, Storage Basket with Handle, RCC-CAR-HGD-DR-01R, Standard drawer and metal adapter for Medical Cart, RCC-CAR-HGD-DR-02R, 4 bay drawer and metal adapter for Medical Cart, RCC-CAR-HGD-CH-01R, Camera holder, RCC-CAR-HGD-BR-01R, Bracket for Alcohol Hand Dispenser, RCC-ARM-HGD-01R, A-frame bedside arm including wall box for 8 kg AIO default, RCC-ARM-HGD-02R, Bedside arm including wall box support 6~12 kg |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant