Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
BFC-1232
Series: BFC
Manufactured byAvalue

The Avalue BFC-1232 is a 12.1" industrial touch panel PC featuring a 6th Generation Intel® Core™ i5-6300U processor. It includes a full flat front panel with projected capacitive multi-touch support, fanless design, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, suitable for rugged environments, with wide voltage input and an operating temperature range of 0°C to 40°C.
Key Features
- 6th Generation Intel® Core™ i5 Processor
- Full flat front panel with projected capacitive touch supports multi touch
- 2 x Intel® Gigabit Ethernet, 5.1-CH audio
- 1 HDMI, 6 USB 3.0, 3 COM
- Fanless system & VESA compliance
- Wide voltage +12V ~ +26V input, ErP power
- Timer-power-on
- Front side IP65 dust and water proof
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i5-6300U Processor, 3M Cache, up to 2.4 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 2133MHz SO-DIMM up to 16 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EBM-SKLU |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
Panel
| LCD Size | 12.1" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.240mm (H) x 0.240mm (V) |
| Luminance | 600 cd/m² |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 ( R) |
| Response time | 11 ms |
| Backlight | LCD |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA, 1 x Mini PCIe support SIM card |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| HDMI | 1x HDMI |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC233 |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Skylake U SoC integrated graphics |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI:Max. Resolution 4096x2304@ 24Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 10 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
| Operating Humidity | 5% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 3.8 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30 mins/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Silver alloy |
| Dimension | 292.9 x 225.4 x 50.14mm |
Ordering Information
| Ordering Information | BFC-1232-630-A1R, 6th Gen Intel® ULT Core i5 6300U 2.4GHz/2LAN/3COM/6USB/12~26V Input/12V Adaptor |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant